litvanski vojnici
Kina
Dimitrije Milić
Odakle Litvaniji snage da se suprotstavi Kini?

Mnoge je iznenadila vest da su u diplomatski sukob ušle najmnogoljudnija država sveta sa preko milijardu i tri stotine miliona stanovnika i jedna od evropskih država sa najmanjim stanovništvom. Naravno radi se o sukobu dvoipomilionske Litvanije i Kine, koji je imao svoju i političku i ekonomsku dimenziju. Međutim, verovatno je mnoge više iznenadila vest da je u ovom sukobu Litvanija izašla kao de facto pobednik.

Nastavi čitanje »
Solarna energija
Holandija
Dimitrije Milić
Zašto se Holandija odlučila za ekološki zaokret

Kada se govori o globalnom zagrevanju i predviđenom rastu nivoa mora kao posledice ovog procesa, gotovo je svima jedna država asocijacija kao prva na udaru. Naravno, radi se o Holandiji, kao državi koja se u određenim obalskim krajevima nalazi i sedam metara ispod nivoa mora. Kao država sa ovakvom pod/nadmorskom visinom i koja ima obalu dužine od oko 1000 kilometara, pitanje klimatskih promena mora biti shvaćeno ozbiljno.

Nastavi čitanje »
Poljski vojnik - PixaBay
Poljska
Dimitrije Milić
Zašto će Poljska biti sve važnija sila

Pre više od 40 godina radnici na brodogradilištu “Vladimir Ilič Lenjin” u Gdanjsku protestovali su za svoja prava protiv represivne komunističke vlade. Ljudi u plavim kombinezonima i sa žutim šlemovima želeli su mnogo više od onoga što im je nuđeno, i na radnom mestu u brodogradilištu, i unutar njihove države. Živeli su u siromašnoj i represivnoj diktaturi, koja je uz to bila politički satelit Sovjetskog Saveza, a koji se kao hegemon nije ponašao naročito empatično. Radnici predvođeni Leh Valensom sanjali su mnogo više, a građani širom Poljske prepoznali su tu želju i pokret se polako širio. Nakon skoro decenije borbe, policijskog nasilja, političkih ubistava, vojnih zakona i uporne borbe pokreta Solidarnost, Poljska se izborila za svoju slobodu i svoju budućnost.

Nastavi čitanje »
ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i američki predsednik Džo Bajden
Evropska unija
Dimitrije Milić
Ukrajina zaslužuje budućnost

„Građani Ukrajine, ovo je vaš trenutak. Ovo se tiče vas, a ne bilo koga drugog. Ovo se tiče budućnosti koju želite za svoju državu, ovo se tiče budućnosti koju zaslužujete.“ govorio je pokojni američki senator Džon Mekejn 2013. tokom protesta ukrajinskih građana na Trgu nezavisnosti u Kijevu. U toj direktnoj podršci protestima na terenu bio je usamljen među američkim političarima, međutim podrška je urodila plodom. Zahtevi tadašnjih ukrajinskih demonstranata bili su su jasni. Ukrajinski građani su želeli da vide leđa proruskom, korumpiranom i autoritarnom lideru Viktoru Janukoviču i da svoju subinu usmere ka Evropi i demokratizaciji. Građani ove države želeli su ono što su postigle skoro sve bivše socijalističke države u prethodnim decenijama i ne mnogo više od toga.

Nastavi čitanje »
Džo Bajden i sekretarka za energetku Dženifer Grenholm
Sjedinjene Američke Države
Dimitrije Milić
Šta je prva godina vlasti Bajdena donela svetskoj klimi?

Pre skoro tačno godinu dana, kandidat američke Demokratske stranke, Džo Bajden stupio je na mesto predsednika SAD-a. Nakon napete kampanje u uslovima COVID-19 pandemije, haotične tranzicije vlasti i upada demonstranata u zgradu Kapitola, predsednička inauguracija održala se pod ogromnim merama obezbeđenja nacionalne garde. Značajan deo birača, naročito onih najmlađih, očekivao je od promena na čelu SAD i promenu u sferi odnosa prema klimatskim promenama.

Nastavi čitanje »
nichola doherty
Nemačka
Dimitrije Milić
Da li je energija vetra definitivno budućnost?

Pogled iz aviona iznad velikog broja država Evropske unije danas najčešće sadrži u svom pejzažu i čitava polja vetrogeneratora. Ove „vetrenjače koje prozivode struju“ okreću se na poljima, brdima i morskim površinama širom Evrope, ali i Amerike i Kine. Kako aktuelne tendencije govore, broj vetrogeneratora i površina koje će oni zauzimati samo će rasti širom sveta. Ovakav razvoj događaja se nije desio slučajno i ubrzanje u upotrebi ovog izvora energije je novije prirode.

Nastavi čitanje »
Reklamni balon francuskih socijalista - Vassil
Francuska
Dimitrije Milić
Propast francuske levice

Prethodnu dekadu, koju je odlikovao niz kriza na Zapadu, obeležilo je i dosta presedana u politici. Pojave koje su proglašavane nemogućim ili stranke koje su proglašavane kao nesalomive, neigrala je realnost. Navedene pojave su se pokazale kao moguće, a navedene stranke kao vrlo ranjive.

Nastavi čitanje »
Fotografija: Harry Cunningham
Nemačka
Dimitrije Milić
Da li je Nemačka na pragu ekološke revolucije?

U sredu 8. decembra u Nemačkoj je i formalno na vlast došla takozvana “semafor koalicija” pod vođstvom novog kancelara Olafa Šolca. Nazvana po bojama tri partije koje je čine, ovaj savez po svom programu takođe čini presek programa stranaka članica. Kompromisni dokument, koji predstavlja buduću agendu vlade, detaljno opisuje pravce delovanja nove većine na čak 177 strana. Od tri svetla na ovoj semafor koaliciji, ono svetlo koje je u finalnom programu najviše zasijalo je svakako zeleno.

Nastavi čitanje »
Spomenik Frenklina Delana Ruzvelta
Sjedinjene Američke Države
Dimitrije Milić
Zašto svaki političar danas glumi Ruzvelta

Kada je američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt preminuo u aprilu 1945, njegovo telo u kovčegu je vozom obišlo brojne krajeve Sjedinjenih Američkih Država. U pitanju je bio vid ukazivanja časti proslavljenom nacionalnom lideru. Postoji čuvena anegdota iz tog perioda, kada su novinari pitali jednog od građana koji je plakao sa šeširom u ruci pored spomenutog voza. Na pitanje da li plače jer je poznavao predsednika Ruzvelta, on je odgovorio:“Nisam poznavao predsednika Ruzvelta, ali je on poznavao mene“.

Nastavi čitanje »